Ako prebieha svadba počas korony? Na čo sa pripraviť?

Rozmýšľate o svadbe počas pandémie a neviete čo Vás čaká? Prinášame Vám, zopár postrehov z civilných, ale aj cirkevných svadieb, ktoré máme v dobe koronavírusu už za sebou.

 

Čaká nás dvadsiata svadba s corona opatreniami

Hoci nástup svadobnej sezóny 2021 sme očakávali o dosť razantnejší, nedá sa nič robiť… . V tomto článku ale nejde o počty, skôr malé zhrnutie z viacerých svadieb, ktoré môže byť užitočné pre páry, ktoré sú v štádiu plánovania svadby.

 

Podmienky pre účasť na bohoslužbe alebo obrade

 • vstup iba so zakrytou oblasťou horných dýchacích ciest ( respirátor )
 • pri vstupe je povinnosť vydezinfikovať si ruky, alebo použiť jednorazové rukavice,
 • dodržiavať respiračnú etiketu – kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu,
 • Je zakázané podávanie rúk – znak pokoja sa nahradí úklonom alebo gestom úsmevu ,
 • odstup od iných osôb aspoň 2 metre (neplatí pre členov spoločnej domácnosti).

Zábava do rána bieleho naďalej zakázaná

Hoci v počte účastníkov na svadobnom obrade nastali ústupky, hromadné podujatia sú naďalej obmedzené. Teda Vaše spoločné ÁNO môžu počuť len tí najbližší a väčšinou je to aktuálne do 20 ľudí, podľa aktuálneho COVID automatu. Samozrejme musia byť dodržané dvojmetrové odstupy medzi osobami. Viac o aktuálnej situácii sa dočítate TU.

 

Čo musia zabezpečiť kostoly a obecné či mestské úrady kde prebieha obrad

Prednostne usporadúvať bohoslužby a iné obrady v exteriéroch za dodržania odstupov 2 metre (okrem členov spoločnej domácnosti).

 • zabezpečiť odstup osôb minimálne 2 metre (neplatí pre členov spoločnej domácnosti),
 • preferovať recitovanú formu bohoslužby alebo obradu pre zamedzenie šírenia kvapôčiek,
 • z bohoslužby alebo obradu úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu
 • príznaky respiračného infekčného ochorenia,
 • pri vstupe zabezpečiť dezinfekciu alebo jednorazové rukavice,
 • dezinfikovať použité bohoslužobné a iné predmety,
 • pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávateľ dezinfikovať ruky. Pri prijímaní „pod obojím“ striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku, nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou, vrátane kňazov, diakonov a pod. Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. predsedajúci liturgii),
 • v priestoroch, kde sa vykonávajú obrady odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky),
 • vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek podláh a predmetov,
 • pri východe z kostola a matričného úradu je potrebné riadiť vychádzanie ľudí s odstupmi aspoň 2 metre a zabrániť zhlukovaniu.

 

Ako to na svadbách reálne prebieha?

Musíme povedať, že Slováci sa aj v svadbách ukázali ako disciplinovaní. Keďže na našej prvej COVID svadbe nebola zabezpečená dezinfekcia, svadobčania mali vzorne okrem rúšok aj rukavice. Kreativita zafingovala aj v tomto smere a na trhu je množstvo svadobných rúšok a taktiež aj rukavíc, ktoré dokonale sadnú k farbe obleku. Sobášenie ktoré vykonával primátor miestneho mesta prebiehalo samozrejme taktiež s použitím rúška a ochranných rukavíc. Pri podpise sobášneho listu museli mať svadobčania dokonca vlastné pero. Gratulácie prebiehali taktiež bezkontaktne. Celkom obľúbeným gestom sa stalo „ťuknutie si lakťami“.

Svadba na úrade prebehla viacmennej „po starom“ bez výrazných obmedzení. Pri obrade v kostole však ešte neboli povolené cele rodiny za dodržania podmienok dvojmetrového odstupu a tak sa vo veľkých chrámoch stretlo 10 ľudí. Ľudia sa aj napriek povoleniu disciplinovane rozmiestnili takmer po celom kostole, aby bol medzi nimi čo najväčší odstup. Každopádne príchod k oltáru za účasti rodičov a navliekanie prstienkov a iné hlavné body svadby v kostole ostali nezmenené. Sväté prijímanie kňaz podával z hygienických dôvodov do rúk. Taktiež novomanželia nepili z kalicha.

Portrétové fotenie novomanželov bez ohrozenia

Rovnako ako fotenie rodiniek, aj fotenie portrétových fotografií novomanželov môže prebiehať bez rúšok, samozrejme pri dodržaní podmienok. Ak sa jedná o fotenie v prírode a je dodržaná vzdialenosť minimálne 20 metrov, čo pre nás a našu techniku nie je žiaden problém. Ak máte záujem len o nafotenie svadobných portrétov bez obradu, v našej ponuke nájdete aj takúto možnosť.

 

Ak Vám tento článok aspoň v niečom rozšíril obzor alebo pomohol, budeme veľmi vďační za jeho zdieľanie. Rovnako ak ste nenašli odpoveď na Vašu otázku, kľudne nás kontaktujte.

 

Aktuálne informácie o svadobnej sezóne 2021 nájdete Tu.