Ako vyzerá svadba v roku 2021? Na čo sa pripraviť?

Svadba v roku 2021

Príchod leta a pomalé uvoľňovanie opatrení na Slovensku nabáda budúcich novomanželov k plánovaniu svadby. Kým u niektorých sa jedná o prvý termín, máme nevesty, ktoré svoju svadbu plánujú už po tretí krát. Týždenne sa nám ozve zopár neviest s dotazom, či nevieme ako je to so svadbami aktuálne. Keďže v roku 2021 máme za sebou už 11 svadieb, rozhodli sme sa sprostredkovať vám v pár riadkoch ako to na svadbách aktuálne prebieha.

Každé mesto spadá pod úrad verejného zdravotníctva, teda opatrenia sa môžu jemne líšiť, no základ je rovnaký.

Prípravy

Prípravy prebiehajú z nášho pohľadu tradične, teda nezaznamenali sme žiadne obmedzenia. Podľa platných nariadení je dovolené fotografovať osoby bez rúšok na čas potrebný pre zhotovenie fotografie, vieme ich zachytiť plnohodnotne. Fotografie zachytávajúce vánkom hojdajúce sa svadobné šaty na dedkom zasadenej čerešni, prípitok s družičkou či odobierka od rodičov ostávajú neohrozené, rovnako ako fotka  ženícha kochajúceho sa svadobným športiakom, ktorým si ide pre nevestu. Verte že celú atmosféru podčiarkne aj živá kapela, ktorá určite s potešením príde zahrať pod vaše okná, alebo vás vyprevadiť až ku kostolu.

 

Portrétové fotenie

Portrétové umelecké fotenie je taktiež v poriadku. Fotografie s rúškami či bez, mať rozhodne budete. Záleží už len na vás, či ich vyhotovíme v priebehu vášho skráteného svadobného dňa, alebo sa na vaše obľúbené miesta vyberieme inokedy.

 

Obrad (aktualizované 28.6.2021)

Samotný obrad na úrade alebo v kostole je limitovaný a to z hľadiska počtu osôb, ktoré sa na ňom môžu zúčastniť . To že novomanželia pri vyslovení svojho áno nemusia mať rúška, nie je nová informácia, no počty zúčastnených sa aktualizovali. Aktuálne je v kostole povolená jedna osoba na 15 metrov štvorcových. ( V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je 6.) Ani táto informácia nie je úplne fixná, keďže existujú výnimky, ktoré môže udeliť príslušný úrad verejného zdravotníctva, ktorý si ale určí podmienky za ktorých výnimku udelí. (Tieto informácie sa pomerne často menia. Berte prosím ohľad že sú aktuálne k dátumu písania tohto blogu). Pri aktuálnych pravidlách si Však vieme vo veľkých chrámoch predstaviť aj viac pozorovateľov vášho spoločného áno ?. Gratulácie nie sú taktiež vyslovene zakázané, no v rámci opatrení sa samozrejme odporúča a vlastne aj zakazuje združovať a hromadne sa stretávať.

 

Hostina a poriadna tancovačka – takmer bez obmedzení (aktualizované 28.6.2021)

V interiéroch reštaurácií si po novom budú môcť svadobní hostia posedieť už vo fáze druhého stupňa ostražitosti. Za jedným stolom si na vaše zdravie  budú môcť pripiť najviac štyri osoby. Viac napovedia prehľadne spracované texty a tabuľky od ministerstva zdravotníctva:

Svadobné hostiny

Sú zakázané v 2. a 3. stupni varovania (červená, bordová).

– V 1. stupni varovania (ružová): interiér do 25 osôb, exteriér do 50 osôb

– V 2. stupni ostražitosti (oranžová): interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

– V 1. stupni ostražitosti (žltá): interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb

Stupeň monitoringu (zelená):
– státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb
– sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Agtestu nie starší ako 24 hodín.

 

Tabuľky a texty z ministerstva sú síce fajn, ale kto sa v tom má vyznať? Ak ste si položili rovnakú otázku, tu je odpoveď v skratke: Podľa prehodnoteného a aktualizovaného covid automatu z 28. júna, je možné usporadúvať svadby s maximálnym počtom 100 osôb v interiéri a 250 osôb v exteriéri. Počty záležia od toho v akom stupni varovania sa nachádza Slovensko a najmä váš región v ktorom chcete organizovať svadbu.

 

Svadobčania zo zahraničia

Od 9.7.2021 už nebude podstatné to, z akej krajiny svadobčaniana vašu svadbu cestujú, ale to, či podstúpili vakcináciu, teda či sú zaočkovaní.
Nezaočkovaní cestujúci sa budú musieť registrovať eHranici TU >> a následne ísť do povinnej karantény, ktorú si môžu skrátiť negatívnym výsledkom PCR testu najskôr 5. deň od príchodu.
Zaočkovaní cestujúci sa len preukážu potvrdením o očkovaní (Covid pass alebo certifikát o očkovaní s QR kódom).
Mení sa aj definícia zaočkovaných osôb:
– 2 týždne po druhej dávke (dvoj-dávková vakcína)
– 2 týždne po podaní jedno-dávkovej vakcíny
– 2 týždne po podaní akejkoľvek vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19

 

 

Čo ďalej? Ako sa aktuálne rozhoduje väčšina budúcich novomanželov?

Pandémia koronavírusu zasiahla svadby približne pred rokom. Kým niektoré páry si termín sobáša preložili len o pár mesiacov ďalej, iné ho zrušili úplne. Novým aktuálnym trendom je zorganizovať plnohodnotnú svadbu čím skôr, kým to je možné. Naše nevesty to dokázali aj v priebehu pár dní. Najmä keď sa nejedná o sobotný termín.

Veľa novomanželov svoj sobáš pre priateľov a rodinu vysielalo online, teda na svadbe bol každý, kto na nej chcel byť, bez ohľadu na to či je bratranec alebo kamoš zo  strednej. Samozrejme ak niečím neurazil nevestu, keďže spravidla ona posiela pozvánky na stream 😀 .

Pre niekoho je naopak táto možnosť úplne neprípustná a chce, aby tieto milé udalosti boli tradičné spojené do jedného dňa. Treba však spomenúť, že množstvo párov svoj svadobný sen odkladá už tretí krát, pre stále meniacu sa situáciu. S tým spojené prepadnuté zálohy, sú už len „čerešničkou“. Ak u nás termín už náhodou zarezervovaný máte a neviete čo ďalej, chceme aby ste vedeli, že u nás vám rezervačný poplatok neprepadne. Ak spoločne nájdeme voľný náhradný termín vašej svadby, poplatok len  presunieme do vedľajšieho okienka v kalendári. Ak náhodou svadbu zrušíte úplne, alebo sa nám nepodarí nájsť spoločne voľnú sobotu, vieme vám vystaviť darčekový poukaz na akékoľvek iné fotenie u nás v štúdiu, alebo vonku v prírode. Poukaz môžete využiť vy osobne, alebo ho jednoducho darovať.

Ťažko je preto odporúčať niečo konkrétne, no jedno je isté… Kto svadbu mať chce, môže ju mať aj v tejto svadbám neprajúcej dobe. Vaše kozmetičky vás určite ochotne a rady nalíčia a kaderníčky sa taktiež veľmi rady postarajú o váš účes. Množstvo ďalších svadobných špecialistov čaká na príležitosť aby prispelo k dokonalosti vášho svadobného dňa.

 

A čo cena?

Hneď druhá najčastejšia Otázka je či cena ostáva rovnaká ako pri fotení celej svadby so zábavou. Samozrejme neostáva… v našej ponuke nájdete viacero balíčkov, kde si vyberiete na mieru ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Teda ak si želáte zachytiť len obrad a zopár spoločných fotiek s rodinou, máme pre vás balíček mini. Ak by ste si chceli vytvoriť spomienky na atmosféru, ktorá panovala pri obliekaní a celkovo pri prípravách u vás doma, máme pre vás balíček Midi, ktorý naše nevesty pre aktuálnu obľúbenosť  nazvali korona balíčkom.

Verte že situácia nie je ružová ani pre nás svadobných fotografov. Množstvo svadieb sa zrušilo, množstvo sa tesne pred realizáciou presunulo a tie čo ostali, sa väčšinou rozdelili na 2 termíny, čo pre nás nie je tiež najideálnejšie riešenie, keďže na druhý termín sme už rátali s ďalšou svadbou, ale nevadí, sme tu pre vás, sme v tom spolu ?.

 

Odporúčame aj náš starší blog: Svadby sú od 1.10 stopnuté, povolený je len obrad… čo ďalej?

 

Ak by ste odpoveď na svoju otázku v tomto blogu nenašli, kľudne nás kontaktujte aj keď vám svadbu bude fotografovať iný kolega. Radi sa podelíme o naše skúsenosti z tohtoročných COVID svadieb.